Abonelik Reklam Arşiv Künye İletişim eDergi  
 
24 Ekim 2016 Pazartesi
 
 
 
Önümüzdeki Dönemde Konut Kredi Faizlerinin Düşmesini Bekliyor Musunuz?
 
Evet
Hayır

 
   
  As Lastik AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Süngülü: “Fuarda Mitas'&
(Bu haber 146 kez okundu)

 


As Lastik AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Süngülü, şirket olarak ANKOMAK Fuarı'na Mitas'ın ürünleri ile katılacaklarını belirterek, Çek Cumhuriyeti'nde üç ayrı fabrikada üretim yapan Mitas'ın iş makineleri, forklift, zirai ve kamyon lastiklerinde geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğunu söyledi.


Şirketin dünya çapında tanınmış dokuz markanın distribütörlüğünü yaptığını ifade eden Süngülü, “Bunlar kendi içinde binek, 4X4, kamyonet, otobüs, kamyon, forklift, binek, ağır iş makinesi ve hafif iş makinesi lastikleri olarak sınıflandırmaktayız. Şirketimiz sektördeki en büyük ithalatçıların arasında yer almaktadır. Dolayısıyla pazarı ikiye ayıracak olursak yerli lastik üreticileri ve ithal lastik firmaları olarak incelemek durumundayız. Bu perspektifte baktığımızda özellikle iş makineleri ve forklift lastik grubunda şirketimizin pazar payı oldukça yükselmiştir” dedi. Süngülü, lastik satışlarının ülke genelinde son on yılda yüzde 50 oranında arttığını kaydederek, satışların 5 milyon adetten 11 milyon adetler seviyelerine geldiğini açıkladı. Süngülü, pazarı özellikle inşaat ve otomotiv sektörlerinin desteklediğini dile getirdi.


Gelecek yıllarda otomotiv sektöründeki artışların aynı oranda lastik sektöründe de görüleceğini kaydeden Süngülü, “Ancak teknolojik gelişmeler bu sektörde önemli rol oynayacaktır. Son on yılda kalitesiz ve alt segmentli markalar üst seviyelerde yer almaya başlamıştır. Bu da pazarı kalite yönünden etkileyecektir. Bunun dışında patlamayan lastik ve silikonlu lastikler gibi gelişmelerde devam edecektir” diye konuştu.   


 


“Kurumsallaşma adına önemli adımlar attık”


 


Süngülü, As Lastik ailesi olarak kullanıcılara en iyi ve kaliteli lastiği en uygun fiyatlarla sunmayı hedeflediklerini belirterek, bu amaçla gerek yurtdışı AR-GE çalışmaları gerekse de dağıtım ve pazarlama ekiplerinin çalışmalarla bunu başardığını söyledi. Süngülü, sözlerini şöyle sürdürdü: “2007 yılı şirketimizin hem olumlu hem de olumsuz yönleri ile başarılı geçtiğine inanıyorum. Olumsuz yönleri tüm yurtta olduğu gibi politik ve siyasi süreçlerin yaşandığı bir yıl olması nedeniyle ekonominin zaman zaman bundan etkilenmesidir. Olumlu yönleri ise kurumsallaşma adına attığımız önemli adımlardır. 2007 yılında temelini attığımız stratejik satış kararlarının yanı sıra şirket içindeki kaliteli insan kaynağı ana unsurları oluşturmaktadır. Bu aşamaların hepsi 2008 yılı öngörülerimiz için sağlıklı bir temel yapıyı oluşturmaktadır. Ancak dünyada yaşanan mali krizin bu dönemlerde Türkiye'ye etkisi hissedilebilir seviyeye gelmiştir.  Ekonomide yaşanan bu gelişmeleri de yakinen takip ediyoruz.”


 


****KUTU


As Lastik'in distribütörlüğünü yaptığı markalar


- Mitas: Çek  Cumhuriyetinde üç ayrı fabrikada üretim yapan  Mitas markası iş makineleri, forklift, zirai ve kamyon lastiklerinde geniş bir ürün yelpazesini elinde bulunduruyor.


- Altura: Hindistan' da bulunan CEAT  fabrikası tarafından üretilmekte olup AR-GE çalışmalarına verdiği önem neticesinde özellikle iş makineleri grubunda oldukça iddialı bir politika yürütüyor. 


- Tyrex: Çelik radyal otobüs kamyon lastiği üreten Sibur fabrikasında 2008 yılında pazara etkin olarak girdi. Çelik radyal otobüs kamyon lastiği segmentinde bu yılın en çok tercih edilen ürünü olması hedefleniyor.


- Rosava: Ukrayna markalı fabrikada üretilen otobüs kamyon lastik grubunda özellikle de yol dışı kullanımlarda tercih ediliyor.


- Greckster: Forklift lastikleri içinde siyah ve beyaz sekmanlı endüstriyel lastikler sınıfında yer alıyor.


- Avon: Üzellikle üstün performans lastikleri içinde oldukça rağbet görüyor. 4*4 ranger lastikleri  ABD'de diğerleri İngiltere'de üretilmekte olup üstün performans nedeniyle Formula  yarış grubunda da kullanılıyor.


- Silverstone: Binek + performans, 4*4 kamyonet, kamyon ve otobüs lastik gruplarındaki kalite ve performansını dünyaya ispat etti. Dünyadaki lastik üreticilerinin  büyük bir bölümü taban kauçuğunda Silverstone kauçuğu kullanılıyor.


- Fate: Arjantin'de Continental teknolojisi ile üretilen binek, 4*4, ticari araç ve kamyon lastiklerinin yanı sıra  konvansiyonel kamyon /kamyonet, zirai  ve iş makinesi lastikleri de üretiliyor.


- Tigar: Yugoslavya'da üretilen üstün teknolojiye ayak uydurmak suretiyle yeni desen ve ebatları ile binek+ performans ve kamyonet grubu lastikleri oldukça rağbet görüyor.


 
Bu sayıdaki diğer Araştırma bölümü haberleri
 
  İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral:“İmalatçılar is
  Sektör, ANKOMAK Fuarı'nda buluşuyor
  Wirtgen Ankara Genel Müdürü Uğur Girginkaya:“Grubumuz dünya çapı
  JCB, satışlarını yüzde 30 arttırdı
  Wacker Neuson yeni ürünleri ile 2008'e damga vurmaya hazırlanıyor
  KADA, markasına ve kalitesine güvenilen bir firma olmayı hedefliyor
  Borusan Makina Satış ve Pazarlama Müdürü Fuat Murat:“Türkiye, Avrupa
  Tırsan, büyüme trendini devam ettiriyor
  Sanko Makina Genel Müdürü Serhan Işıldar:“MST Bekoloder'lar büy
  Komatsu İş Makinaları Pazarlama Sorumlusu Cevat Cahit Ener:“Sektör yüzde
  PAGE Limted'in Ortağı İbrahim Yanar:“Bu yıl ciromuzu yüzde 30 artırm
  Çukurova Ziraat End. ve Tic. AŞ Satış Direktörü İzzet Burak Ertuğ
  Hyundai, ekskavatör ve yükleyici modellere ağırlık veriyor
  Putzmeister'in yeni fabrikası Mayıs'ta açılacak
  SMS İnşaat Makine San. ve Tic. Ltd. Şti. Satış Müdürü Serkan Alp
   
   
 
  © Tüm Hakları Dünya Süper Veb Ofset A.Ş'ye aittir.