Abonelik Reklam Arşiv Künye İletişim eDergi  
 
25 Ekim 2016 Salı
 
 
 
Önümüzdeki Dönemde Konut Kredi Faizlerinin Düşmesini Bekliyor Musunuz?
 
Evet
Hayır

 
   
  Çatı ve cephe sistemlerinde gelişim sürüyor
(Bu haber 104 kez okundu)

Çatı ve cephe sistemlerinde 10 yıl öncesine göre ciddi bir gelişim yaşanıyor. Üzellikle çatı kaplama malzemelerinde teknolojik ve ekonomik gelişmeye bağlı olarak bir çeşitlenme olurken, gerek kaplama malzemeleri, gerekse kaplama altı su ve ısı yalıtım malzemelerinde birçok yeni ürün piyasaya giriyor. Böylelikle çatı kaplama sistemlerinde yeni alternatiflerin gündeme geldiği ifade edilirken, ürün çeşitliliğinin çatı aralarının yaşama alanı haline dönüştürülmesinde de mimari projelere esneklik kazandırdığı vurgulanıyor.
2005 yılını geçmiş yıllara göre gelişerek kapatan dış cephe kaplamaları sektöründe ise 2006 yılı için büyüme öngörülüyor. Dış cephe kaplamaları sektöründe, ürün çeşitliliğinin gün geçtikçe arttığı, her alanda özel gelişimin yaşandığı göze çarpıyor.
Türkiye'de çatı ve cephe sistemlerinde 10 yıl öncesine göre çatı kaplama malzemelerinde teknolojik ve ekonomik gelişmeye bağlı olarak bir çeşitlenme olurken, gerek kaplama malzemeleri, gerekse kaplama altı su ve ısı yalıtım malzemelerinde birçok yeni ürün piyasaya girdi. Mimari yaklaşımla birlikte çatı sisteminin bir bütün olduğu düşünüldüğünde hem doğru hem de esnek çözümlerin oluşturulmasında bu ürünlerin büyük kolaylıklar getirdiği söyleniyor. Ürün çeşitliliğiyle birlikte çatı kaplama sistemlerinde yeni alternatiflerin gündeme geldiği ifade edilirken, ürün çeşitliliğinin çatı aralarının yaşama alanı haline dönüştürülmesinde de mimari projelere esneklik kazandırdığı vurgulanıyor.


Ancak, Türkiye'de çatılarda bir eğim sınırlaması olması çatı altlarının kullanımını engelliyor. Eskiden klasik tarzda üretilen kiremitlerin ağırlıkta olması ve düşme tehlikesi taşımasından dolayı eğimlerin sınırlandığını kaydeden sektör temsilcileri, günümüzde 90 dereceye kadar döşenen çatı kaplama malzemeleri bulunduğuna dikkat çekiyorlar. Çatı altlarının artık kullanılabilir mekanlar haline getirilmesi gerektiği vurgulanırken, yılda yaklaşık 800 bin konuta ihtiyacı olan Türkiye'de, çatı altlarını kullanmamanın, konutta yüzde 20 oranında kayıp oluşturduğu belirtiliyor.
Avrupa'da ise her sistem ve malzemeye göre standartların bulunması ve bu standartlara göre uygulamaların yapılması, ayrıca sistem ve malzeme seçiminde mimarinin etkin rol oynaması, yeni sistemlerin de kolayca sektöre adapte edilebilmesine olanak tanıyor. Çatı kaplaması konusunda standart detayların gözetilmediği Türkiye'de bir bütün olarak çatının nasıl yapılacağı konusunda standartların belirlenmemiş olması sektörün temel sorunları arasında yer alıyor.


Çatı kaplamalarında geleneksel malzemeler tercih ediliyor


Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (ÇATIDER) gerçekleştirdiği Çatı Kaplamaları Sektör Büyüklüğü araştırması verilerine göre, çatı kaplama malzemeleri sektörünün büyüklüğü 90 milyon metrekareyi aşıyor. ÇATIDER'in verilerine göre ÇATIDER'e üye olan kuruluşlar toplam ülke üretiminin yüzde 70'ini üretiyor. Sektördeki üretimin Türkiye'nin ihtiyacını karşıladığına değinilen araştırmada, geleneksel çatı kaplama malzemelerinin yüzde 55 kullanım oranıyla en yüksek paya sahip olduğuna işaret ediliyor. Sektör temsilcileri, metal çatı kaplamalarının çatı sektöründeki payının giderek arttığını belirterek, özellikle sanayi yapılarına yönelik, metal çatı kaplama malzemelerinin yüzde 25.6 oranına ulaştığını kaydediyorlar. Metal çatı kaplamalarının sektörden aldığı pay ise yüzde 25.86 seviyesinde bulunuyor.
Çatı kaplama ürünleri Türkiye'de metal esaslı çatı kaplama malzemesi, çimento esaslı çatı kaplama malzemesi, kil esaslı çatı kaplama malzemesi, bitüm  esaslı çatı kaplama malzemesi, plastik esaslı çatı kaplama malzemesi ve diğer ürünler olarak 6 grupta toplanıyor. Bu gruplar eğimli çatılarda 11 çeşit farklı alternatif sunarken, sektörde üretim ağırlıklı olarak kil ve çimento esaslı kiremitlerden oluşuyor. Bitüm esaslı ve metal kiremitlerin bir kısmı Türkiye'de üretilirken, plastik esaslılardan polikarbonat ürünler ise ithal ediliyor.


Dış cephe kaplamalarında en büyük payı boya alıyor


2005 yılını geçmiş yıllara göre gelişerek kapatan dış cephe kaplamaları sektöründe 2006 yılı için büyüme öngörülüyor. Granit seramik, sandviç panel, boya, renkli sıva, ahşap, alüminyum, PVC, vinil yalı baskı (siding), cam mozaik, gibi sistemleri içinde barındıran dış cephe kaplamaları sektöründe, ürün çeşitliliğinin gün geçtikçe arttığı, her alanda özel gelişimin yaşandığı göze çarpıyor. Sektörün en büyük sıkıntısı olan standart eksikliğinin AB'ye giriş süreci ile giderilmesi bekleniyor. Dış cepheyle ilgili yapılacak düzenlemelerin büyümeyi tetikleyeceği düşünülen sektörde, kaliteli üretimin artması ile birlikte rekabetin daha adil olacağı belirtiliyor.
Sektörde en büyük payı geleneksel olarak boya firmalarının aldığı kaydedilirken buna rağmen siding pazarında da büyüme görülüyor. Bir dönem sadece yalı ve villalarda kendine yer bulan siding, özellikle binalarda da uygulamaya başlanılmasıyla birlikte, pazar payını giderek artırıyor. Siding pazarının büyümesine bağlı olarak, firma sayısında da bir artış bekleniyor. Dış cephe kaplamalarında yüzde 10-15 civarında pazar payına sahip olan sandviç paneller, sanayi yapılarından yüzden 70 pay alıyor. Üzellikle apartmanlarda kullanılan cam mozaikler, ilk kullanım maliyetinin yüksek olmasına rağmen uzun vadede sağladığı avantajlar ile dış cephe kaplamalarında tercih ediliyor.  Prestijin öne çıktığı binalarda ise genellikle giydirme cepheler kullanılıyor.


 
Bu sayıdaki diğer Araştırma bölümü haberleri
 
  Velux Çatı Pencereleri Tic. Ltd. Şti. Pazarlama Sorumlusu Banu Panço Ponce: Hedefimi
  Botek İnşaat Genel Müdürü Babür Orhan: Metal Kenet Sistemi'ni tanı
  Pimaş Genel Müdürü Oktay Alptekin: Dış cephede vinil siding kullan
  Park Panel Genel Müdürü Gürkan Köseoğlu: Kapasitemizi yüzde 50 ar
  Başak Çatı ve Cephe Sistemleri Genel Müdürü Füruz Karık: 200
  DuPontTM Tyvek(r) İş Geliştirme Müdürü Kemal Üzışı
  Teras çatıların su yalıtımı
  BTM Yurt İçi Pazarlama ve Satış Müdürü Ali Eryiğit: Corrubit
  Kılıçoğlu'ndan yıllık 120 milyon kiremit hedefi
  Anka M.K.S. Genel Müdürü Mustafa Seçgel: Sektörde söz sahibi olmak ist
  Çenesizler Toprak San. Tic. AŞ Genel Müdürü Ümer Çenesiz: Sektör
  Onduline Avrasya 'dan yeni ısı yalıtımı levhası
  Harun Yüksel Toprak Yönetim Kurulu Başkanı Eray Yüksel: İzoManto Klink
  İzobil, Mariseal(r) 250 ile çatılarda yalıtım çözümleri sunu
  Duranlar Makina, yeni tesisinde büyümesini sürdürecek
  Ademsan teknolojik yatırımlara önem veriyor
  Güven Panjur kaliteyi ön planda tutuyor
  Güney Alüminyum Genel Müdürü Haluk Hür: Bölgemizde giydirme cephe
  Çatı kaplama sektörü, yeni türleri teknolojik gelişimle atılı
   
   
 
  © Tüm Hakları Dünya Süper Veb Ofset A.Ş'ye aittir.